Vysokohorská turistika vyžaduje dodržovat sled určitých pravidel, která ji činí bezpečnou i v relativně obtížném terénu. Patří sem kvalitní obuv a batoh, zabezpečení proti dešti a chladu, případně sněhu a námraze, obezřetné chování v některých úsecích, například s řetězy, a také luxusní sluneční brýle.

Proč zrovna brýle proti slunci v horách, kde si v nich někteří z vás budou připadat spíše jako „frajírci“? Tento postup má totiž svá opodstatnění, a zejména hory jsou vhodným prostředím, kde se ochrana zraku dobře uplatní.

dívka v brýlích

Větší přehled v namáhavějších úsecích – díky slunečním brýlím lze lépe překonávat některé exponované úseky, protože se na ně můžete dobře soustředit, aniž by vás rozptylovaly různé ostré pruhy světla nebo stíny, které se za denního světla mohou vlivem pronikajícího slunce míhat před očima. Tmavé brýle obraz celkově zjemní a zároveň zmírní oční únavu, kdy také eliminují zejména část modrého světelného spektra.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Ultrafialové paprsky – je známo, že zejména v horách je intenzita UV záření vyšší, než v nížinách, a že tu tedy slunce opaluje mnohem víc. Kdo si toho je vědom, chrání pokožku speciálními krémy nebo vhodným oděvem, ale poměrně často se tu zapomíná na pokrývku hlavy a také na zrak. Zejména v létě, za intenzivního slunečního svitu, jsou kvalitní brýle proti slunci velmi vítané. Oční sítnice a rohovka tak nedostává tolik nebezpečného záření, než může unést, a vězte, že regenerace oční tkáně je velmi dlouhodobý a náročný proces.

Budete dobře vypadat – brýle sluší každému. Stačí jen vybrat vhodný tvar obroučků. Mohou dokonce příznivě ovlivnit vizuální pohled na tvar obličeje, který není ideální – tedy oválný. Potlačí tak některé jeho rysy a budete pak vypadat více přitažlivě. Díky slunečním brýlím se vám dokonce možná podaří najít vhodného partnera, i když samozřejmě musíte svůj vzhled patřičně doplnit kouzlem osobnosti.