Podnikání máme většinou spojené se založením vlastní firmy, avšak tak tomu nemusí být ani zdaleka vždy. Existují i jiné varianty, jako je například koupě již existující firmy. I tu lze však rozdělit na prodej již zavedených firem a na prodej ready made společností. A ačkoliv se ta první varianta zdá lepší, musíme si uvědomit, že ani ona není bez rizika.

V první řadě je tu cena. Ta nebude nejmenší, rozhodně ne v porovnání s některými již zavedenými firmami. Je to proto, že na rozdíl od toho druhého případu, zde se jich prodejce nesnaží zbavit za každou cenu. Proto volí takovou částku, která mu přinese očekávaný zisk. A ta je rozhodně vyšší, než kdybychom si svou firmu zakládali sami.

firma stojí velkou částku peněz

Dále je tu také fakt, že tyto firmy mají předem zvolenou živnost. Jistě, obvykle je volná, neboť ta poskytuje zdaleka nejširší možnosti. Avšak někteří podnikatelé mohou preferovat některou z vázaných, a změna typu živnosti není jednoduchá záležitost, ani rychlá. Samozřejmě, jsou k dispozici i ready-made společnosti s vázanými živnostmi, avšak ty jsou o něco dražší a je jich podstatně méně, neboť o ně není takový zájem.

Zapomenout nesmíme ani na to, že tyto firmy nejsou nijak vybavené. To znamená, že veškeré stroje a zařízení si budeme muset koupit sami. To samé platí o najímání zaměstnanců. V důsledku toho do ní budeme muset investovat ještě další peníze kromě kupní ceny, s čímž mnoho začínajících podnikatelů zapomíná počítat.

nové sídlo firmy

Je proto jasné, že ani toto řešení není vhodné pro každého. Pokud máte určitý specifický obraz dané firmy, kterého se chcete držet, pak bude nejspíše lepší, pokud si založíte svou vlastní od základu. Tak budete tvarovat již od samého začátku. Na druhou stranu, mnoha podnikatelům budou tyto předem připravené společnosti vyhovovat. Zjednoduší se jim práce a ubude starostí, za což jsou si ochotni i připlatit. Který případ je ten váš, pak záleží jen na vašem uvážení.