Japonsko je velmi svérázná země a lidé tu udržují někdy velice zvláštní zvyklosti. Kupříkladu jsou Japonci zvyklí sedět a stolovat na podlaze. Buď tu klečí, anebo sedí s nohama zkříženýma u nízkého stolku, kam servírují Sushi, pokrmy s rýží, tradiční zelené či černé čaje, a když do takového prostoru vstoupí Evropan, marně hledá v místnosti židle nebo křesla, na které by se posadil.

čaj v Japonsku

Sezení na podlaze má hned několik výhod. Jednak na sebe lidé lépe vidí, a jestliže například uspořádáte rodinnou oslavu a položíte doprostřed místnosti nízký stolek, všichni se kolem něj rozprostřou a budou se tu lépe bavit i konverzovat. Na podlaze je také více místa pro zábavu, tedy dají se tu lépe hrát různé hry a kdo má zájem, může si na podlaze natáhnout nohy, lehnout na bok nebo na břicho, protáhnout záda, zkrátka si tu udělat lepší pohodlí, než na křesle.

Japonský příbytek

V letním období se tu pohodlně sedí na koberci i na polštářcích a máte-li v podlaze zabudované topení, můžete si i v zimě dovolit vyzout pantofle a svléknout ponožky a být tu zcela naboso. V tom by vám také Japonci mohli být vzorem, protože mnozí z nich dobře ví, jak velkým přínosem je teplo na bosá chodidla od podlahy, a jak příjemné a zdravotně přínosné je i samotná chůze naboso.

Výhodou podlahového topení současné doby je jeho jednoduchá výstavba. Zvládnete jej položit i sami, máte-li k dispozici systémovou desku podlahového vytápění 30 mm. Uvnitř desek jsou zhotovené otvory pro pokládku topné hadice, tu jednoduše zasunete do otvorů a hadici necháte instalatérem připojit k topnému zdroji a poté položíte na systémové desky pochozí desky cementovláknité se skelným vláknem, které jsou velmi tvrdé a pevné. Na tyto desky se pak už jen pokládá konečná podlahová krytina, například koberec, plovoucí podlaha, keramická dlažba, kamenná dlažba, vinyl atd.